• Dedektör
 • Altın Dedektörü
 • Define Dedektörü
 • Metal Dedektör
 • 3D Dedektör
 • 3D Altın Dedektörü
 • 3D Define Dedektörü
 • Magnetometer
 • Magnetometer-Dedector
 • Manyetometre
 • Manyetometre-Dedektor
 • Magnetometer-Program

Dedektör

Dedektör, kelime anlamı olarak arayıcı, tespit edici cihazlara verilen isimdir. Birçok dedektör çeşidi vardır. Bunlar, Tıp alanında kullanılan dedektörler, ( MR cihazı, röntgen cihazı gibi ) Kimyasal madde tespitinde kullanılan gaz analiz dedektörleri gibi, Metal tespiti yapmaya yarayan metal dedektörleri gibi. Biz burada metal dedektörleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Metal dedektörü, metallere duyarlıdır. Metalleri değerli ve değersiz diye birbirinden ayırabilme özellikleri vardır. Çalışma prensiplerine göre birkaç çeşit metal dedektörü çeşidi vardır. Bunlar pulse induction detector, IB detector, VLF detector gibi.

Pulse induction detector, Düşük frekanslı elektromanyetik şok dalgaları ile çalışır. Şok dalgalarının frekansı ne kadar düşükse ve gücü ne kadar fazla ise toprakta daha derinlere etki edebilmektedir. Kullanılan frekans yükselirse, Toprak yüzeyi elektromanyetik enerjiyi daha çok geri yansıtır. Bu da daha yüzeysel aramalar yapılacağı anlamına gelir. Pulse dedektör arama bobinleri istenilen ebatlarda yapılabilir. Bobin çapı ne kadar büyük olursa o kadar uzaktan metal nesneleri algılar. Fakat burada nesnenin hacmi ile arama bobini arasında doğru bir orantı vardır. Büyük bobin büyük nesnelere duyarlıdır. Küçük bobin küçük nesnelere duyarlıdır. Bobinlerde kullanılan emaye bakır tel kesiti ne kadar kalın ise elektromanyetik şok dalgasının etki alanı o kadar büyük olur. ( Belirli sınırlar vardır ) Bobine uygulanan voltaj ne kadar yüksek olursa yine aynı şekilde elektromanyetik etki alanı büyümektedir.

Pulse induction detector elektronik olarak, bir microcontroller, yüksek güçlü mosfet sürücü transistör ve analog sinyallerin algılandığı op-amp’lardan oluşur. Sistemde kullanılan işlemci ne kadar hızlı ve ne kadar yüksek çözünürlükte ADC’lere sahip ise o kadar iyi sonuçlar alınmaktadır. Power pulse dedektör firması cihazlarında Microchip firmasının ürettiği 120 MHz hızında çalışan 12 bit ADC çözünürlüğü olan 2.2msps ADC veri akışını destekleyen microcontroller sistemlerini kullanmaktadır. İşlemci kapasitesi çok önem taşır. Kullandığımız op-amp yükselteçleri yüksek hassasiyete sahip yeni nesil komponentler arasındadır. Analog devices firmasının üretmiş olduğu op-amp yükselteçleri tercih edilmektedir. Bobin pulse sürücü transistörü olarak IRFZ44N tercih edilmektedir. Bu transistör 50 ampere kadar ısınmadan anahtarlama yapabilmektedir.

Dedektör’de bulunması gereken özellikler;

1- TFT dokunmatik LCD, ya da GLCD ekrana sahip olmalıdır.
2- Pulse induction prensibi ile çalışmalıdır.
3- 3D yer altı grafik gösterim özelliği olmalıdır.
4- Manyetometre özelliği olmalıdır.
5- Pulse atım hız ve güç ayarı yapılabilmelidir.
6- Hassasiyet ayarı proramsal olarak artırılıp azaltılabilmelidir.
7- Üzerinde gereksiz düğme ve buton olamamalıdır, kolay kullanılabilmelidir.
8- FFT elektromanyetik spektrum algılama algoritmasına sahip olmalıdır.
9- Osiloskop özelliği olmalıdır.
10- Bilgisayar bağlantısı kablosuz wi-fi ya da bluetooth olamlıdır.
11- Çapı büyük bobinler, küçük nesnelere de duyarlı olmalıdır.
12- Şarj edilebilir yüksek akımlı güç kaynakları olmalıdır.
13- Mümkünse yedek batarya bulunmalıdır.